Vo svete s nízko nákladovými leteckými spoločnosťami je cestovanie jednoduchšie, než kedykoľvek predtým. Ale bez pasu sa ďaleko nedostanete.

Niektoré pasy sú výhodnejšie a kvalitnejšie, než iné. Záleží to najmä na medzinárodných vzťahoch štátov a krajín.

Pozreli sme sa na štatistiky v Quality of Nationality Index, produkovanými spoločnosťou Henley & Partners, aby sme našli ten najlepší a najkvalitnejší pas. Tieto štatistiky pozostávajú z množstva variabilných skutočností.

Medzi rôznymi hodnoteniami je aj Travel Freedom Ranking, ktorý hodnotí možnosti cestovania pre obyvateľov zo skoro 160 krajín. Prezradzuje počet štátov, do ktorých sa obyvatelia môžu dostať bez toho, aby potrebovali špecifické víza. Napríklad štát, ktorého občania môžu cestovať až do 100 štátov, bez potreby víz, sa umiestnil na lepšej priečke ako štát, ktorého občania sa dostanú bez víz len do 50 krajín.

Väčšina sú rozvinuté západné krajiny. Nižšie je zoznam 22 štátov. Hodnotenie 100 je najlepšie a 1 najhoršie.

Grécko 96.8

Krajina s ohromnou minulosťou. Za tisícročia svojej dokonalosti nadobudla vo svete obrovský rešpekt. Aj keď v posledných rokoch zažíva finančnú krízu, stále patrí medzi špičku najzaujímavejších a najrozvinutejších krajín.

Južná Kórea 97.0

Južná Kórea alebo aj Kórejská Republika patrí medzi najrozvinutejšie krajiny v Ázií. Technologické inovácie, gigantické svetové firmy pochádzajú práve odtiaľto. Vo svete preto majú veľký rešpekt, a každá turistická destinácia je rada za Kórejských návštevníkov, preto majú veľmi dobre zabezpečenú diplomaciu a tým pádom aj jednoduchšie cestovanie do zahraničia.

Nový Zéland 97.3

Krajina, v ktorej nenájdete hady. Pomerne „na konci sveta“ pod Austráliou mala čas a priestor na rozvoj a teda aj svetovú diplomaciu. Malá krajina ( „iba“ 8 krát väčšia ako Slovensko) sa pomerne rýchlo preskúma, preto obyvatelia radi vycestujú najmä do Ázie alebo Európy.

Írsko 97.3

Írsko je 3. najväčší európsky ostrov. Pivo a štvorlístky. Halloween pochádza práve odtiaľto. Taktiež tu bol vyrobený Titanic, z čoho vyplýva, že Íri radi cestujú.

Portugalsko 97.4

Portugalčinu ovláda približne 230 miliónov ľudí a je to oficiálny jazyk v 9 krajinách. Tiež by sme tu našli aj most Vasco da Gama v Lisabone, ktorý je najdlhší v Európe.

Švajčiarsko 97.4

Švajčiarsko je po celom svete známe pre svoj bankový systém, čokolády, kvalitné švajčiarske nože, hodinky a alpské horské oblasti.

Rakúsko 97.9

Náš sused. S bohatou históriou, umelcami a ekonomikou, majú obyvatelia dvere otvorené do väčšiny sveta.

Luxembursko 97.9

Je iba o trošku väčšie ako náš Bratislavský kraj a s počtom obyvateľov je to taká väčšia Bratislava, konkrétne sa pýši populáciou 510 000.

Nórsko 98.0

V roku 2008 tu bol udelený rytiersky titul tučniakovi. Za takúto otvorenú myseľ si Nórsko zaslúži svoju pozíciu.

Spojené Štáty Americké 98.3

Sú iba 4 kilometre od Ruska. 1 z 8 Američanov je zamestnaný v Mc Donald’s. Svetová veľmoc má cestovanie pomerne jednoduché.

Singapur 98.4

Mestský štát a jeho názov v preklade zanemená Levie Mesto. Pokuta za žuvačky alebo nespláchnutie záchodu. Zákaz stavieb vyšších ako 280 metrov. Aj napriek takýmto zaujímavostiam majú cestovanie jednoduché.

Japonsko 98.4

1500 zemetrasení ročne a 50 000 ľudí s vekom nad 100 rokov. Vlak a metro mešká vždy maximálne iba niekoľko sekúnd. Viac ako 3000 ostrov obyvateľom nestačí, preto cestujú jak draci.

Dánsko 98.4

V hlavnom meste je viac bicyklov než obyvateľov a v Dánsku žije viac prasiat než ľudí.

Holandsko 98.5

S povolenou trávičkou a prepracovaným ekonomickým systémom sú Holanďania vítaný vo veľkej časti sveta.

Belgicko 98.5

Hranolky, čokoláda a tiež je tu povolená trávička.

Anglicko 98.9

Keď im tam chudákom tak často prší, nečudno, že radi cestujú po svete.

Francúzsko 99.0

Francúzsko je najnavštevovanejšia turistická destinácia na svete, je známa hlavne vďaka Eiffelovke, ale aj vďaka jedlu. Denne sa tu vydajú 2 nové kuchárske knihy.

Taliansko 99.0

Je ikonické hlavne vďaka svojej kuchyni, však už len pri pomyslení na Taliansko si každý vybaví pizzu, špagety alebo lazane.

Španielsko 99.0

Zo Španielska pochádzajú tí najvýznamnejší umelci ako napríklad -Dali, Picasso, Gaudi, el Greco alebo Goya.

Fínsko 99.1

Známe ako krajina tisícich jazier.

Švédsko 99.5

Švédsko vypláca mesačne každému študentovi strednej školy približne 187 amerických dolárov.

Nemecko 100

Krajina s najväčšou populáciou v Európskej Únií.

Pre zaujímavosť, Slovensko aj Česko patria do top 30.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *