Tajomné mestá v Číne, kde ťažko nájdete ľudskú nohu

V celej Číne existujú stovky miest, ktoré majú takmer všetko, čo potrebuje pre moderný mestský životný štýl, ako sú  výškové bytové komplexy, rozvinuté vodné plochy, mrakodrapy, plno obchodov  a dokonca aj miesta, kde nájdeme samotné umenie. Ale čo takto si predstaviť miesta, ktoré majú toto všetko, okrem jedného základného faktora. Nenájdeme tam ani jednu ľudskú bytosť.

Prečo vznikli mesta, v ktorých nikto nie je?

Tieto tajomné a úplne prázdne mestá slúžili prvotne pre obyvateľov Číny, kde aj žili. Avšak o pár rokov Čína vymyslela plán, podľa ktorého sa 300 obyvateľov z mestskej časti presťahovalo do vidieckych oblastí a do roku 2015 do týchto miest nevkročila ani jedna ľudská noha.

Neplodné mestá ako nový rozvoj miest!

Fotograf Kai Caemmerer bol natoľko fascinovaný týmito mestskými plánmi, že sa rozhodol v roku 2015 pricestovať do Číny, aby ich preskúmal a zdokumentoval. Jeho séria „Neplodné mestá“ zobrazuje úplne nový typ rozvoja miest. Na rozdiel od USA, kde sa mestá často začínajú rozvíjať veľmi pomaly a rastú v súlade s miestnymi priemyselnými odvetviami, sú tieto záhadné čínske mestá postavené veľmi rýchlo a ponúkajú všetko to, čo je potrebné pre pravý mestský život už skôr ako tam príde niekto vôbec bývať.

Ako architektonický fotograf našiel predstavu o dnešnom meste duchov, ktoré by bolo atraktívne v akomkoľvek spôsobe.  V roku 2015 vyfotografoval Caemmerer Kangbashi, okres Ordos, „finančnú oblasť“ Yujiapu v blízkosti Tianjin a vývoj jazera Meixi v blízkosti mesta Changsha.

Fotografoval dvakrát denne – pred východom Slnka a tesne po západe Slnka, presne 80 dní.

„Často, keď sa nachádzate v meste, môžete sa nájsť v časovej osi tohto mesta identifikovaním rôznych období architektúry alebo interpretovaním relatívneho veku štruktúr a krajiny okolo vás. Keď navštívite mesto, ktoré bolo postavené za posledných päť alebo šesť rokov tieto indikátory veku ešte nie sú viditeľné, „povedal Caemmerer.

Počas svojho pobytu v Číne sa samozrejme stretával aj s ľuďmi. Zvyčajne ľudí zaujali jeho archaicky vyzerajúce fotografie.

Tieto snímky dokumentujú „zložitý moment čínskej urbanizácie“, očakáva sa, že mnohé z týchto nových miest budú úplne zaľudnené približne od 15 až 25 rokov od ich dokončenia výstavby. Budú postavené na ďalekú budúcnosť a v súčasnosti môžeme len špekulovať o tom, či predstavujú zbytočné náklady alebo výhodné investovanie.

Ordos – kráľ duchov

Avšak aj medzi mnohými prázdnymi mestami v Číne je jeden kráľ, ktorého radíme medzi najväčšie mesto duchov . Volá sa Ordos. Je charakteristický hlavne vďaka mohutnej sochy slávneho bojovníka Džingischána.

Príbeh mesta Ordos sa začal písať pred dvadsiatimi rokmi, kedy miestne úrady prišli s megaplánmi a predložili návrh úplne nového mesta pre státisíce obyvateľov, ktoré malo vyrásť okolo Džingischánovho námestia. Desať rokov potom nové mesto stojí a zostáva naďalej opustené.

Celé mesto pripomína postapokalyptickú vesmírnu stanicu ako z nejakého sci-fi filmu. Vláda sa za posledné roky snažila do mesta prilákať obyvateľov rôznymi spôsobmi. Farmárom poskytla veľkorysú finančnú odmenu a byty úplne zadarmo. Ale ani to nedokázalo presvedčiť obyvateľov Číny, aby sa presťahovali do mesta duchov. Ak existuje niekto, kto sa do týchto končí vracia pravidelne, sú to jedine fotografi.

V posledných rokoch sa môže aspoň Čína pochváliť, že patrí medzi krajiny sveta, ktoré sú najviac navštevované a poďakovať môže aj svojim mestám duchov. Pretože táto krajina sa stáva čoraz záhadnejšou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *