
Tajomné mestá v Číne, kde ťažko nájdete ľudskú nohu
26.2.2020V celej Číne existujú stovky miest, ktoré majú takmer všetko, čo potrebuje pre moderný mestský životný štýl, ako sú výškové bytové komplexy, rozvinuté vodné plochy, mrakodrapy, plno obchodov a dokonca aj miesta, kde nájdeme samotné umenie. Ale čo takto si predstaviť miesta, ktoré majú toto všetko, okrem jedného základného faktora. Nenájdeme tam ani jednu ľudskú bytosť.
Prečo vznikli mesta, v ktorých nikto nie je?
Tieto tajomné a úplne prázdne mestá slúžili prvotne pre obyvateľov Číny, kde aj žili. Avšak o pár rokov Čína vymyslela plán, podľa ktorého sa 300 obyvateľov z mestskej časti presťahovalo do vidieckych oblastí a do roku 2015 do týchto miest nevkročila ani jedna ľudská noha.
Neplodné mestá ako nový rozvoj miest!
Fotograf Kai Caemmerer bol natoľko fascinovaný týmito mestskými plánmi, že sa rozhodol v roku 2015 pricestovať do Číny, aby ich preskúmal a zdokumentoval. Jeho séria „Neplodné mestá“ zobrazuje úplne nový typ rozvoja miest. Na rozdiel od USA, kde sa mestá často začínajú rozvíjať veľmi pomaly a rastú v súlade s miestnymi priemyselnými odvetviami, sú tieto záhadné čínske mestá postavené veľmi rýchlo a ponúkajú všetko to, čo je potrebné pre pravý mestský život už skôr ako tam príde niekto vôbec bývať.
Ako architektonický fotograf našiel predstavu o dnešnom meste duchov, ktoré by bolo atraktívne v akomkoľvek spôsobe. V roku 2015 vyfotografoval Caemmerer Kangbashi, okres Ordos, „finančnú oblasť“ Yujiapu v blízkosti Tianjin a vývoj jazera Meixi v blízkosti mesta Changsha.
Fotografoval dvakrát denne – pred východom Slnka a tesne po západe Slnka, presne 80 dní.
„Často, keď sa nachádzate v meste, môžete sa nájsť v časovej osi tohto mesta identifikovaním rôznych období architektúry alebo interpretovaním relatívneho veku štruktúr a krajiny okolo vás. Keď navštívite mesto, ktoré bolo postavené za posledných päť alebo šesť rokov tieto indikátory veku ešte nie sú viditeľné, „povedal Caemmerer.
Počas svojho pobytu v Číne sa samozrejme stretával aj s ľuďmi. Zvyčajne ľudí zaujali jeho archaicky vyzerajúce fotografie.
Tieto snímky dokumentujú „zložitý moment čínskej urbanizácie“, očakáva sa, že mnohé z týchto nových miest budú úplne zaľudnené približne od 15 až 25 rokov od ich dokončenia výstavby. Budú postavené na ďalekú budúcnosť a v súčasnosti môžeme len špekulovať o tom, či predstavujú zbytočné náklady alebo výhodné investovanie.
Ordos – kráľ duchov
Avšak aj medzi mnohými prázdnymi mestami v Číne je jeden kráľ, ktorého radíme medzi najväčšie mesto duchov . Volá sa Ordos. Je charakteristický hlavne vďaka mohutnej sochy slávneho bojovníka Džingischána.
Príbeh mesta Ordos sa začal písať pred dvadsiatimi rokmi, kedy miestne úrady prišli s megaplánmi a predložili návrh úplne nového mesta pre státisíce obyvateľov, ktoré malo vyrásť okolo Džingischánovho námestia. Desať rokov potom nové mesto stojí a zostáva naďalej opustené.
Celé mesto pripomína postapokalyptickú vesmírnu stanicu ako z nejakého sci-fi filmu. Vláda sa za posledné roky snažila do mesta prilákať obyvateľov rôznymi spôsobmi. Farmárom poskytla veľkorysú finančnú odmenu a byty úplne zadarmo. Ale ani to nedokázalo presvedčiť obyvateľov Číny, aby sa presťahovali do mesta duchov. Ak existuje niekto, kto sa do týchto končí vracia pravidelne, sú to jedine fotografi.
V posledných rokoch sa môže aspoň Čína pochváliť, že patrí medzi krajiny sveta, ktoré sú najviac navštevované a poďakovať môže aj svojim mestám duchov. Pretože táto krajina sa stáva čoraz záhadnejšou.